STE(A)M v našej škole
STEAM je akronym, vytvorený zo slov Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics.
Najväčšou výhodou snahy o inkorporovanie STEAMU do školského kurikula je interdisciplinárny charakter tohto prístupu. Rôzne experimenty a konštrukčné výzvy sa, samozrejme, dajú robiť aj v rámci prírodovedy, prvouky, či pracovného vyučovania. Pri STEAME sa ale menej sústredíme na to, aby naše aktivity zapadli do pomerne úzkeho zamerania predmetov. Môžeme myslieť v širšom kontexte. Máme za to, že výzvy a problémy reálneho sveta sú málokedy viazané na jednu špecifickú oblasť vedy. STEAM podporuje interdisciplinárny prístup, ktorý odvetvia vedy prepája a umožňuje žiakom pochopiť a riešiť zložité problémy z viacerých uhlov pohľadu. Taký prístup žiakov lepšie pripraví na budúce povolania. Pre STEAM vo vyučovaní je tiež typické uprednostniť praktický a názorný prístup pred teoretickým. To žiakom umožňuje „zažiť vedu“ a hlbšie porozumieť tomu, ako veda a technika ovplyvňujú ich každodenný život.
Rýchly technologický pokrok v posledných desaťročiach kladie na žiakov nové nároky. Je nevyhnutné začať budovať základy technologickej gramotnosti už na prvom stupni. STEAM vo vyučovaní pomáha žiakov vybaviť digitálnymi zručnosťami, schopnosťami kritického myslenia a inovatívnym myslením, ktoré sú potrebné na to, aby prosperovali v čoraz technologicky zložitejšej spoločnosti. STEAM vo vyučovaní podporuje mnohé kľúčové kompetencie ako kritické myslenie, spolupráca, komunikácia, riešenie problémov, kreativita a flexibilita.
Snaha podporiť záujem o prírodné a technické vedy sa premieta- okrem využívania princípov STEM-based vyučovania- aj do toho, aké projekty v škole realizujeme.
Napríklad v roku 2022 sme sa zapojili sme sa do SK- NIC výzvy s projektom Byť, či nebyť s Micro:bit. BBC micro:bit je vreckový počítač, ktorý žiakom hravo predstaví, ako softvér a hardvér spolupracujú. Je veľmi všestranný a dá sa použiť na takmer neobedzené množstvo projektov. Žiaci sa môžu inšpirovať už existujúcimi programami, alebo vytvoriť celkom nové a originálne. Programovanie tu neostáva v abstraktnej podobe, ale je prakticky prepojené s reálnym svetom. Môžeme ho využiť na zostrojenie funkčnej metostanice, alarmu na aktovku alebo vreckovej počítačovej hry.
S Microbitom môžeme jednoducho prepájať predmety, učiť sa spolupráci, objaviť v sebe silné stránky, podporiť kreativitu a naučiť sa riešiť problémy. Je to skvelá vstupná brána k programovaniu a svetu technológií.V školskom roku 2023/ 2024 sme boli zapojení, už po druhý raz, do ročného medzigeneračného programu MyMachine, v ktorom deti vymýšľajú svoje vlastné vynálezy, vysokoškoláci preň navrhujú technické riešenie a stredoškoláci zhotovujú prvý funkčný prototyp. Počas celého školského roka sa deti stretávali so svojimi kolegami z tímu a sledovali vývoj a výrobu vynálezu, ktorý si vymysleli- multifunkčn´čho terapeutického kresla.
Na jeseň 2024 sme spustili realizáciu nového projektu STEM Forward: Innovating Education for Tomorrow's World s podporou programu Erasmus+. Aktivitami projektu chceme prispieť k riešeniam medzier v osvojovaní zručností v oblastiach STEM pre budúce potreby vzdelávania našich detí: globálnu ekonomiku čoraz viac poháňajú oblasti vedy, technológie, inžinierstva a matematiky (STEM). Robustné vzdelávanie založené na STEM-princípoch je základným kameňom podpory inovácií a ekonomického rastu.