Deti 21. storočia sú technicky zdatné. S digitálnymi technológiami sa stretávajú odmalička. Jednou z priorít našej školy je viesť žiakov k ich zmysluplnému využívaniu. Hodiny informatiky sme zaviedli už od druhého ročníka. Počas celého prvého stupňa pracujeme s metódami profesora Kalaša a kolektívu a Indície - informatika s Emilom a robotika s Emou.
Naším cieľom je vytvoriť žiakom také podmienky, aby mali možnosť bádať, objavovať a pomocou vlastného zážitku konštruovať svoj systém poznatkov o svete. Aby bolo učenie sa efektívne, každodenne stimulujeme vnútornú motiváciu žiakov, okrem iného aj pomocou najnovších vyučovacích metód. To kladie veľké nároky na učiteľov a ostatných zamestnancov školy. Potrebujeme sa neustále vzdelávať, snažíme sa aktívne hľadať nové možnosti.Napriek tomu, že v oblasti digitálnych technológií využívame mnoho inovatívnych metód, chceme svoje portfólio rozšíriť aj o rozmer programovania, praktickej činnosti a fyzickej manipulácie s technickými komponentami, posilniť medzipredmetový potenciál využívania digitálnych technológií, priviesť k technológiám žiakov, ktorí sa doteraz zdráhali, a pripraviť ich pre digitálnu budúcnosť. Chceme dostať využívanie digitálne technológie aj na také predmety, kde sa bežne ich potenciál nevyužíva.
Ako prostriedok na dosiahnutie tohto cieľa sme si zvolili platformu BBC micro:bit. Zjednodušene ide o vreckový počítač, ktorý si žiaci zložia ako stavebnicu, na ktorom sa dokážu naučiť súčasne pracovať so softvérom aj hardvérom. Práca s micro:bitmi je zážitková, interaktívna, praktická a zmysluplná.
Počas roka 2023 sme v škole realizovali projekt Byť, či nebyť s micro:bit. BBC micro:bit žiakom hravo predstavil, ako softvér a hardvér spolupracujú. Je veľmi všestranný a dá sa použiť na takmer neobedzené množstvo projektov. Žiaci sa môžu inšpirovať už existujúcimi programami alebo vytvoriť celkom nové a originálne. Programovanie tu neostáva v abstraktnej podobe, ale je prakticky prepojené s reálnym svetom. Môžeme ho využiť na zostrojenie funkčnej metostanice, alarmu na aktovku alebo vreckovej počítačovej hry.S Microbitom môžeme jednoducho prepájať predmety, učiť sa spolupráci, objaviť v sebe silné stránky, podporiť kreativitu a naučiť sa riešiť problémy. Je to skvelá vstupná brána k programovaniu a svetu technológií.
V rámci projektu sme nakúpili vybavenie na prácu s Microbitom nie len pre prvý stupeň, ale aj pre všetky ročníky druhého stupňa. Nakúpili sme základné vybavenie, teda samotné Microbity, i rozširujúce vybavenia, v ktorých je Microbit súčasťou jednoduchého stroja, smarthodiniek, smartdomu alebo napríklad autíčka.
Okrem toho sa nám podarilo v rámci projektu preškoliť skupinu našich učiteľov. Cieľom bolo dostať Microbit do vyučovania aj mimo hodín informatiky, aby žiaci prichádzali do kontaktu s technológiami prirodzene, počas bežného fungovania a chápali technológie ako súčasť ich života.
Na Design Thinking workshopoch s Educon sme sa učili tvoriť úplne nové a originálne plány hodín tak, aby pomohli Microbitom motivovať žiakov v učivách, ktoré ich vedia vytrápiť. Tieto plány prepájajú mnohé predmety, vedú žiakov ku zlepšovaniu kľúčových kompetencií a aktivizujú ich.
Tieto piloty budeme ešte testovať a vylepšovať. O výsledné produkty sa radi podelíme s inými školami, učiteľmi, či odborníkmi na vzdelávanie. V tomto videu, ktoré sme natočili v závere projektu, uvidíte, ako sa dospelí aj deti v škole popasovali s výzvou využiť technológie aj na iných hodinách, ako je matematika alebo informatika.
Výstupom projektu je aj Banka modelových hodín s microbitom, ktorá vie byť užitočná aj pre iných pedagógov.
Projekt Byť, či nebyť s Micro:bit bol realizovaný od februára do decembra 2023 s finančnou podporou SK-NIC.