Erasmus+ Inclusion through Gamification
Od decembra 2021 do októbra 2023 realizovala naša škola projekt Inclusion through Gamification s finančnou podporou programu Erasmus+ v schéme malých partnerstiev KA210-SCH.
Zámerom projektu bolo napomôcť pretváraniu tried v školách na priateľské, príjemné a motivačné miesta pre deti, kde sa podporí ich vnútorná motivácia učiť sa. V rámci projektu budeme ťažiskovo v jednom pilotnom ročníku a čiastkovo aj v iných ročníkoch dizajnovať a testovať využitie gamifikácie- používania herných prvkov v nehernom prostredí - tak, aby sme naplnili cieľ efektívneho vzdelávania. Projekt sa zameriava na zefektívnenie vyučovania STE(A)M predmetov- matematiky, prírodných a technických vied- a cudzích jazykov. Novátorské metódy zároveň sprístupňujú a uľahčujú vzdelávanie aj pre tie deti, ktoré bojujú s nejakou formou vylúčenia, či so zdravotným, alebo so sociálnym alebo národnostným znevýhodnením.
Hoci by sa mohlo zdať, že školy už viaceré herné prvky dávno v školách používajú, priamo o gamifikácii sa hovoriť nedá. Študenti získavajú body, známky, na konci každého školského roka prechádzajú „na vyšší level“. Tento systém odmien a iné herné prvky však nezvyšujú u študentov záujem o štúdium a dosahovanie lepších výsledkov. Preto je dôležité aj zo strany škôl gamifikácii porozumieť a vedieť, za akých okolností jej prvky dokážu správanie detí meniť.
V projekte sa o gamifikácii vzdelávali najmä učitelia a ich tímy v zapojených školách. Trávia s deťmi najviac času a aby bol tento čas najlepšie využitý, potrebujeme vytvoriť prostredie, ktoré je kreatívne, zážitkové a priamo motivuje na sebe pracovať a vzdelávať sa.
V rámci projektu sa uskutočnili tri medzinárodné výmeny učiteľov a množstvo aktivít priamo v triedach a na školách všetkých partnerov projektu.Ciele projektu plne ladia s našou stratégiou budovať školu, kde sa deti cítia dobre a sú šťastné, no kde je ich prirodzená zvedavosť a vnútorná motivácia učiť sa podporovaná. Efektívne vyučovanie STEAM predmetov je jedným z pilierov našej filozofie.
Projekt sme postavili na konkrétnych výstupoch prieskumu názorov detí v mladšom školskom veku a výsledkov národných štatistík. Je zrejmé, že v oblasti budovania priateľskejšieho a inkluzívnejšieho prostredia v školách máme všetci čo robiť.Priebežné a záverečné výsledky a výstupy projektu sme overovali v našich školách formou dotazníkov, rozhovorov, skupinových diskusií.
Ciele projektu v číslach: pracovali sme na tom, aby:
• 22% detí bolo spokojnejších s tým, čo a ako sa naučia v škole,
• O 15% sa zlepšilo hodnotenie školského prostredia ako inkluzívneho a priateľského k deťom,
• O 15% sa zlepšili znalosti/ zručnosti detí v hlavných predmetoch STEM a v anglickom jazyku
• 10 učiteľov z každej školy zapojenej do projektu si zlepší zručnosti a kľúčove kompetencie dôležité pre učenie detí,
• Výsledkom projektu je aj príručka- súbor príkladov využitia gamifikácie vo vyučovaní.
Viac informácií o projekte a jeho výstupoch nájdete na samostatných web stránkach projektu.Naši partneri
Naša škola projekt koordinovala. Na realizácii sme spolupracovali s Yavuztürk Ílkokulu, základnou školou z Istanbulu z Turecka, a Gradinita Mihai Eminescu, materskou školou z Targu-Jiu z Rumunska.Údaje o projekte:
Názov projektu: Inclusion through Gamification
Schéma podpory: KA210-SCH-Small Scale partnerships in school education
Suma podpory: 60 000 Eur
Trvanie projektu: 24 mesiacov
Doba realizácie projektu: november 2021 – október 2023Projekt bol podporený z prostriedkov Európskej únie.
Vyjadrené názory a postoje sú názormi a vyhláseniami autora(-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani EACEA za ne nepreberajú žiadnu zodpovednosť.